Menü

Hakkımızda

Hakkımızda

 

 

Aydınlar Madencilik Tarım Ürünleri ve Hayvancılık Ltd.Şti. 1993 yılından bu yana İzmir-Ankara kara yolunun 35. Kilometresinde bulunan ve yaklaşık 1000.000m2 kendi arazisi üzerine kurulu bir aile şirketidir.

Şirketimiz kuruluş aşamasında ilk olarak kendi sahasında bulunan rezervlerini işleyerek ürettiği inşaat kumu ürünleri ile faaliyetine başlamıştır. Kısa süre içerisinde EGE Bölgesinin inşaat kumu ihtiyacının %80 ini temin eden işletme boyutuna ulaşmıştır.

Şirketimiz çeşitli sektörlerden gelen talebe bağlı olarak, 2007 yılında başlayan ek tesis yatırımları ile birlikte bugün birden çok alanda faaliyetini sürdürmektedir. Bu kapsamda Aydınlar Madencilik olarak faaliyet gösterdiğimiz sektörlerimiz:

İnşaat Kumu Üretimi

Mikronize Madencilik (Endüstriyel Kum Üretimi)

Peyzaj Ürünleri Üretimi

Organik Gübre Üretimi

Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Tesisi

 

 Mikronize Madencilik (Endüstriyel Kum Üretimi)

 

Aydınlar Madencilik endüstriyel kum tesisi yatırımını 2007 yılında devreye tamamlayarak, kuvars, bazalt, korunt ve silis kumundan oluşan sanayi kumu (endüstriyel kum) üretimine başlamıştır.

Bu yatırımla mikronize madencilik sektörüne giriş yapan Aydınlar Madencilik yıllık 200.000 ton üretim kapasitesi ile bu alanda sektöre marka kazandıran bir çok ulusal ve uluslararası üretici firmanın tedarikçisi durumundadır.

Bu kapsamda başta yapı kimyasalları sektörünün ihtiyaç duyduğu özel ölçülere sahip kuvars kumu üretimiyle birlikte, aşındırıcı sektöründe kullanılan korunt kumu, arıtma sektöründe kullanılan arıtma kumu çeşitleri, patinaj kumu, raspa (kumlama) kumu, manej kumları, kartonpiyer (söve) ve rodeo kumu (tekstil yıkama-boyama) üretimiyle yaklaşık 40 farklı ürünle endüstriyel kum sektörünün aranan markası haline gelmiştir.

 

Peyzaj Ürünleri Üretimi

 

Peyzaj ürünleri imalatını bu sektörde tescilli markaları olan Nif Organik ve Nif Stone markaları altında yürüten Aydınlar Madencilik, perakende peyzaj ürünleri sektörü ile birlikte özellikle büyük konut projeleri ve ticaret merkezleri gibi toplu yaşam alanlarının, otellerin, park ve bahçeler gibi kentsel yeşil alanların peyzaj uygulamalarında aranan ve tercih edilen marka haline gelmiştir.

“Toprağa hayat, hayata değer katar” sloganıyla yola çıkan Nif Organik yıllık 100.000 ton üretim kapasitesiyle iç ve dış mekan bitkilerinde kullanılmak üzere süper toprak, süper humus, fidan dikim harçları, orkide toprağı, tohum çimlendirmede ve fide yetiştirmede kullanılmak üzere super torf, çim bakımı ve ekiminde kullanılmak üzere çim bakım harcı üretimi yapmaktadır.

Özel reçeteler dahilinde hazırlanan nebati toprak, gübreli toprak, torf, kompost ve benzeri ürünlerle elde edilen karışımlarla peyzaj mimarlarının her çeşit uygulama projelerinde ihtiyaç duydukları özel ürünler imalatıyla peyzaj uygulamalarına katkı sunarak, çözüm ortağı olmaktayız.

Peyzaj ürünleri grubunda son yıllarda kuru peyzaj uygulamalarında tercih edilen peyzaj taşlarını Nif Stone markası altında üreten şirketimiz, peyzaj taşları alanında günlük 250 ton ve yıllık 70.000 ton kapasite ile Türkiye’nin en büyük peyzaj taşı üreticisi konumundadır. Bu kapsamda başta dolomit, granit, bazalt, black angel, red stone, bordo, green angel, cüruf (volcanic stone) taşları olmak üzere peyzaj uygulamalarında kullanılan taşların üretimini ve sevkini sağlamaktayız.

Nif Stone bugün 14 farklı ülkeye yıllık 30.000 ton peyzaj taşı ihracatı yapmaktadır.

 

Organik Gübre Üretimi

 

Sürdürülebilir tarım politikasını rehber edinen Nif Organik markası tarım topraklarının verimliliğini ve üretkenliğini koruması ve sürdürebilmesi için sektöre yönelik AR-GE ve ÜR-GE faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kapsamda çevre çiftliklerden tesislerimize kabul ettiğimiz büyükbaş hayvan gübrelerini ileri teknoloji ile dinlenme, mayalanma ve fermantasyon işlemine tabi tutularak ürettiğimiz Nif Organik Katı Çiftlik Gübresi her çeşit toprak türünde en iyi verimliliği sağlayabilmek için geliştirilmiştir.

 

Nif Organik Katı Çiftlik Gübresi organik tarım (Ecocert) sertifikasına sahip olmakla birlikte, Avrupa ve Amerika Organik Tarım standartlarına da uygundur (NOP–EU).

 

Nif Organik Gübre Çeşitlerimiz

 

 

Katı Çiftlik Gübresi

Süper Çim Gübresi

Solucan Bitki Besini

Organomineral Gübre

 

Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Faaliyeti

 

Şirketimiz, 224865940.0.1 belge numaralı Tehlikesiz Atık Geri Kazanım, Biyobozunur Atık İşleme-Kompost konulu Çevre İzin ve Lisans Belgesi kapsamında kompost, çamur kurutma ve tehlikesiz atık geri kazanım faaliyeti gerçekleştirmektedir.

Organik içerikli endüstriyel atıkların ilgili tesislerinden işletmemize sevki sağlanarak, kompost prosesinde işlenmek ve geri kazanımı sağlanmak üzere tesise kabulü gerçekleştirilmektedir. Kabulü gerçekleştirilen atıklar kompost işleminin ardından Tarım Bakanlığı’nın vermiş olduğu 8427 numaralı tescil belgesine sahip bitkisel menşeli katı organik gübre olarak doğaya geri kazandırılmaktadır.

İnorganik içerikli endüstriyel atıklar ise tehlikesiz atık geri kazanım prosesinde işlenmek üzere tesise kabulü gerçekleştirilmektedir. Kabulü gerçekleştirilen atıklar geri kazanım prosesinin ardından parke taşı ve ağırlık malzemesi betonu yapımında kullanılmak üzere TS 2717 EN13139 standardına uygun şekilde işlenerek doğaya ve ekonomiye geri kazandırılmaktadır.

Endüstride yıkama, temizleme ve atık su arıtımından kaynaklanan çamurlar atık minimizasyonu kapsamında çamur kurutma prosesine alınarak, nem oranının düşürülmesinin ardından lisanslı bertaraf/geri kazanım tesisine gönderilmektedir.

Aydınlar Madencilik olarak atık bertaraf ve geri kazanım tesislerimizde yıllık ortalama 200.000ton/yıl organik ve inorganik içerikli endüstriyel atık işlenerek, geri kazanımını sağlanmakta, tesise alınarak her bir atık yeniden işleme tabi tutularak, mümkün olduğu en üst kapasitede yeni bir ürün haline getirilerek, ekonomiye kazandırılmaktadır.

Aydınlar Madencilik olarak, başta çevre ve çevresel değerler olmak üzere, hayatın her alanında sürdürülebilirliği ilke edinerek, ülkemizin kalkınma faaliyetlerine katkı sunmak için çalışmaktayız.